26 marca 2017 r. – Marie Fajtova - sopran solistka Opery Narodowej w Pradze

26 marca 2017 roku gościliśmy w „Spotkaniu z Artystą” Marie Faytovą- sopran, solistkę Opery Narodowej w Pradze, która przyjechała do Krakowa specjalnie na jeden dzień by wziąć udział w naszym programie.

 

W programie wystąpili również Piotr Gładki – skrzypek, który przyjechał do nas z Wiednia wraz prof. Stanisławem Pasierskim- kontrabasistą. Rozmowę z artystką tłumaczył– Adam Zdunikowski – tenor, który nauczył się języka czeskiego kiedy pracował w  Operze Narodowej w Pradze.

 

„Spotkanie…” rozpoczęło się od arii Rusałki z opery A. Dworzaka Měsíčku na nebi hlubokém, co już wprowadziło wszystkich w klimaty kultury czeskiej.

 

W czasie programu prowadząca Elżbieta Gładysz pytała o sposób kształcenia muzyków w Czechach, o przebieg kariery solistki.  Piękna Czeszka studiowała w Praskim Konserwatorium najpierw fortepian, następnie śpiew solowy pod opieką Jiri Kotouca. Rozmowa tłumaczona przez pana Adama, który znał Artystkę ze wspólnych występów wzbudzała często wybuchy śmiechu wśród publiczności i samych artystów na scenie. Pan Adam znany jest z niezwykłego poczucia humoru, które w rozmowie w  języku czeskim nabierało szczególnego wymiaru. 

 

Solistka wykonała przy akompaniamencie pianistki Renaty Żełobowskiej – Orzechowskiej kilka pięknych utworów: arię Fiordiligi Come scoglio z I aktu „Cosi fan tutte” Mozarta, arię Paminy z II aktu „Czarodziejskiego fletu” Mozarta- Ach, ich fühl’s…, Artystką zaśpiewała też Walc Musetty z II aktu „Cyganerii” Pucciniego - Quando men vo. Usłyszeliśmy też Medytacje z opery „Thais” Masseneta w wykonaniu Piotra Gładkiego wraz z Renatą Żełobowską - Orzechowską przy fortepianie. Instrumentaliści – skrzypek, kontrabasista oraz pianistka wykonali wraz z solistką: Arię Meine Seele hoert im Sehen……5- tą z cyklu 9 Niemieckich arii Haendla oraz 6 -tą z tego cyklu: Singe Seele Gott zum Preise. Te utwory  wzbudziły zachwyt i  aplauz publiczności, nigdy bowiem w historii 12 lat naszych „Spotkań z Artystą” nie mieliśmy możliwości wysłuchać muzyki baroku i to w takim wykonaniu.

 

Ostatnim utworem był duet solistki z panem Adamem Zdunikowskim – Libiamo z „Traviaty”- nie tylko zaśpiewali, ale zatańczyli  razem wzbudzając absolutny zachwyt licznie zgromadzonej publiczności w pięknej Auli Florianka.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Czeskiej Jego Ekscelencja Jakub Karfik. Ambasada wyraziła tym wdzięczność za promowanie artystów czeskich w Polsce.

 

<<