Spotkanie z Andrzejem Biegunem

18 grudnia 2016 roku, na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się „Spotkanie z Artystą”, którego gościem był doskonale znany krakowskiej publiczności, związany od wielu lat z Operą Krakowską baryton Andrzej Biegun. Pan Andrzej to bardzo ważna postać dla członków Stowarzyszenia – był bowiem gościem pierwszego „Spotkania z Artystą” jeszcze w Teatrze im. Słowackiego w dniu 6 listopada 2005 roku. Minęło więc 11 lat. Przez ten czas oczywiście podziwialiśmy Pana Andrzeja na scenie opery w różnych spektaklach, pojawił się też kilkukrotnie jako gość zaproszony do występu w programach innych artystów.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W Operze Krakowskiej zaczął pracę jako muzyk w orkiestrze – grał na kontrabasie. W 1981 roku za dyrektury Ewy Michnik  przeniesiono go na stanowisko solisty operowego. W 1995 roku rozpoczął pracę na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie.  W 2006 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej, w 2014 tytuł doktora habilitowanego.

W trakcie programu prowadząca Elżbieta Gładysz omówiła bogaty dorobek artystyczny pana Andrzeja.

Spotkanie miało bardzo bogatą oprawę muzyczną – na scenie mogliśmy  podziwiać również  solistkę Bożenę Zawiślak- Dolny, która wystąpiła w duetach z panem Andrzejem .

Pojawił się na scenie jeden ze wychowanków pana profesora Bieguna – młody tenor o pięknym głosie  Krzysztof Lachman, który zaśpiewał pieśń R. Staussa  „Zueignung”. Wystąpiła też skrzypaczka Marta Lizak – członek Stowarzyszenia ARIA, która wykonała wraz z pianistką Renatą Żełobowską – Orzechowską Medytacje Aleksandra Głazunowa na skrzypce i fortepian oraz  temat z "Listy Schindlera" Johna Williamsa na skrzypce z fortepianem. Dużą atrakcją okazała się m. in. Credo  Jagona In un dio crudel z Otella Verdiego w wykonaniu  pana Andrzeja. Na koniec wszyscy artyści wspólnie z publicznością wykonali kolędę Bóg się rodzi.                      

<<