Majowe „Spotkanie z Artystą” – Katerina Hebelkowa – mezzosopran

Majowe „Spotkanie z Artystą” gościło kolejną czeską solistkę – Katerinę Hebelkową – mezzosopran.

 

Do programu zaprosiliśmy kilku instrumentalistów: Piotr Gładki – skrzypek, Stanisław Pasierski – kontrabasista przyjechali z Wiednia, gdzie rezydują od wielu lat. Teresa Wydrzyńska – altowiolistka z Capelli Cracoviensis, Marta Lizak- skrzypaczka- członek Stowarzyszenia ARIA oraz Olga Tsymbaluk – pianistka z Opery Krakowskiej. Tak bogata oprawa muzyczna naszych programów to rzadkość. 

Program został uświetniony obecnością Adama Zdunikowskiego - tenora, który przyjechał specjalnie z Warszawy, by wziąć udział jako tłumacz języka czeskiego.

 

Program przygotowała i prowadziła Elżbieta Gładysz, która zręcznie poruszała się w tematach kolejnych etapów kariery scenicznej naszej solistki, pozwalając Adamowi Zdunikowskiemu popisać się swoim czeskim, co robił z właściwym mu urokiem i dowcipem.

Katerina Hebelkowa święci triumfy na wielu scenach operowych Europy, z Operą Narodową w Pradze na czele. Wykonuje pierwszoplanowe mezzosopranowe partie w Opera de Dijon, Opera w Linzu, Staatstheater Oldenburg, Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium. Wiele koncertuje wykonując program barokowy.

 

W naszym „Spotkaniu ….” wykonane zostały:  aria Erbarme dich z „Pasji wg św. Mateusza” Bacha, słynna aria Lascia ch'io pianga z "Rinalda" Haendla, larghetto Ombra mai fu z "Kserksesa" Haendla, w czasie kiedy solistka wyszła by się przebrać, Piotr Gładki wraz pianistką wykonali transkrypcję na skrzypce Pourquoi me réveiller z Werthera Masseneta. Po ponownym pojawieniu się na scenie, Katerina wykonała arię Cherubina Voi che sapete  z operyWesele FigaraMozarta, następnie pieśń Stara matka – Dvorzaka, arię finałową z Kopciuszka Rossiniego   - Non piu' mesta oraz Cavatina Rosiny Una voce poco fa z „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego. Niezwykle zmysłowo, wręcz brawurowo solistka zaśpiewała Habanerę z „Carmen” Bizeta. Na koniec, w duecie z Adamem Zdunikowskim wykonali taniec Usta milczą z „Wesołej wdówki” Franza Lehara. Publiczność była zachwycona.

 

Majowy program został zrealizowany w Sali kameralnej Akademii Muzycznej przy ul. Św. Tomasza 43, objęty był, podobnie jak poprzedni goszczący Marie Faytovą, patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie.

 

<<